Jaunumi
Skrējēji Eliasa rehabilitācijai saziedo 8945,39 eiro
Šogad, skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera 10 jubilejas gadā sportisti valmierieša Eliasa atbalstam saziedojuši rekordlielu summu!
Piecus gadus vecajam Eliasam Kuprišam pagājušajā gadā Vācijā tika veikta mugurkaula operācija, lai mazinātu muskuļu spasticitāti. Pēc sarežģītās operācijas mazais valmierietis joprojām nevar patstāvīgi staigāt, taču viņš vairs neatpaliek svara ziņā no vienaudžiem, kā arī jūtas brīvāk un drošāk. Skrējiensoļojuma Rīga–Valmiera laikā saziedoto naudas summu 8925 eiro plānots izlietot fizioterapijas nodarbībām bērnu rehabilitācijas centrā "Poga", turpinot progresu un esot ceļā uz pārvietošanos bez palīglīdzekļiem.
Eliass Kuprišs nāca pasaulē grūtniecības 29. nedēļā, dzemdībās piedzīvojot skābekļa badu, tādējādi gūstot neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus. Viņš ik dienu cīnās ar neiespējamo – paaugstinātu un nepareizu muskuļu tonusu, kas apgrūtina kustības un liek pārvietoties ratiņkrēslā. Taču tas netraucē piecelties agrā brīvdienu rītā un pusastoņos ierasties pie Valmieras Sīmaņa baznīcas, lai emocionāli sagaidītu 107 kilometru skrējiena Rīga–Valmiera dalībniekus, tostarp jaunos trases rekordistus Tomu Komasu (7:41:38) un Vitu Devjatņikovu (9:09:45).
Ar pašdarinātām medaļām tika sveikti pirmo trīs vietu ieguvēji. Eliasa vecākie brāļi un mamma Sintija palīdzēja ar lentas turēšanu, abiem uzvarētājiem tuvojoties finiša zonai.
Tādējādi trešdien, 14. jūnijā, tiekoties bērnu rehabilitācijas centrā "Poga", tā bija draudzīga atkalredzēšanās, kas rezultējās rekordsummas ziedojuma nosaukšanā – 8665 eiro, ko veica "Poga" vadītāja Madara Mežviete, piebilstot, ka piecgadīgais valmierietis ceļā uz savu mērķi vingro katru dienu jau ilgāku laiku.
Skrējēju sabiedrības atbalsts noderēs rehabilitācijas nodarbību kursiem, kuros puika demonstrē cīnītāja raksturu. Trīs nedēļu ilgs kurss izmaksā ap 2000 eiro, un skrējēji Eliasam sarūpējuši četrus šādus nodarbību ciklus, kas nepieciešami ik pēc trim mēnešiem, tādējādi nodrošinot nepieciešamās nodarbības vismaz gadam. Ikdienā vingrošana notiek ar fizioterapeitiem Valmierā, kur mamma ir dēla asistente gan bērnudārzā, gan pārējā dienas daļā apmeklējot speciālistus. Darbs notiek neatlaidīgi un mērķtiecīgi katru dienu pa solim uz priekšu līdzīgi kā to dara skrējēji savos treniņos.
Fonda "Ziedot.lv" bērnu rehabilitācijas centra "Poga" vadītāja Madara Mežviete atklāja, ka Eliasa līdzšinējais ieguldītais darbs, vingrojot ar fizioterapeitiem Valmierā un Rīgā, ir atmaksājies un
maijā veiktajā ārstu apskatē konstatēta priecīga vēsts, ka iespējamā gūžas operācija nebūs nepieciešama un var turpināt iesākto rehabilitāciju.
Rekordlielās summas savākšanu veicināja jubilejas skrējiena Rīga–Valmiera lielais dalībnieku skaits, mēneša sākumā kārotajā ceļā dodoties 177 skrējējiem un soļotājiem. Tāpat ziedojumu savākšanu veicināja dažādas aktivitātes, piemēram, kokapstrādes uzņēmums SIA "Pro Wood" jubilejas reizē ziedoja 10 eiro par katru no 55 finišētājiem, kas distanci paveica 12 stundu laikā. Otro gadu pēc kārtas skrējiena labdarības mērķus palīdzēja piepildīt biedrība "Taureņa efekts", ziedojot valmierietim 1007 eiro. Savukārt nu jau trīskārtējais uzvarētājs Toms Komass piedāvāja labdarības loteriju, kurā par ziedojumu mazajam Eliasam varēja tikt pie aizpērn šajā pašā trasē nopelnītā sporta viedpulksteņa.
Arī pēc nosauktās saziedotās summas 8665 eiro mazā valmierieša rehabilitācijai turpināja vākt līdzekļus labdarības izsolē, piedāvājot iepriekšējo gadu skrējiena suvenīru cepuri un gala summai sasniedzot 8925 eiro.
Jelgavnieks Toms Komass pasākumā "Pogā" ieradās pēc nedēļu ilgas prombūtnes Austrijas Alpos, kur bija Latvijas taku skriešanas izlases vadītājs pasaules čempionātā. Savukārt trīskārtējā uzvarētāja Vita Devjatņikova pēc darba dienas aptiekā bija atskrējusi no Salaspils, veicot pusmaratona 21 kilometra distanci.
Deviņos gados Rīga–Valmiera labdarības projektā saziedoti vairāk nekā 42 tūkstoši eiro. Sabiedriskā labuma organizācija biedrība "Ultrataka" rīko skrējienu sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību, fondu "Ziedot.lv", Latvijas Universitāti, Latvijas Vieglatlētikas savienību, "Latvijas Valsts ceļiem", "Latvijas Autoceļu uzturētāju" un citiem atbalstītājiem.
Šogad 3. jūnijā vēsturiskais skrējiens risinājās desmito gadu pēc kārtas kopš tā atjaunošanas 2014. gadā. No rekordlielā 150 finišētāju skaita divi skrējēji – Dmitrijs Ničipors un Mārtiņš Sirmais – 107 kilometru distanci veikuši visas desmit reizes. Pirmo reizi sacensībām tika piešķirts Starptautiskās Ultragaro distanču skrējēju asociācijas (IAU) sudraba kvalitātes zīme "Silver Label". Piekto reizi labākie pašmāju gargabalnieki sadalīja Latvijas čempionāta medaļas 100 kilometru šosejas skrējienā.